Необходими ли са КАСОВИ КНИГИ и КОЧАН С КАСОВИ БЕЛЕЖКИ?

За фирмите, използващи фискални устройства (касови апарати) за отчитане на продажбите на стоки / услуги в търговските обекти,отпада задължението за водене на книга за дневните финансови отчети, в която всеки ден се съхраняват дневните отчети на фискалните устройства. Задължението остава за бензиностанциите, използващи електронни системи с фискална памет (ЕСФП).

С последните промени в наредбата е въведено изискване всяко фискално устройство, включително вградено в автомат на самообслужване, да генерира автоматично пълен дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет и в КЛЕН за всеки ден (за всеки 24 часа), през който в устройството има регистрирани продажби, сторно операции или служебно въведени суми. Дневният финансов отчет се генерира автоматично в 23:59ч., ако такъв не е отпечатан ръчно от касиера. Автоматичното генериране на дневния финансов отчет, не означава, че той се отпечатва автоматично (някои фискални устройства не позволяват отпечатване на отчета след генерирането му, а може да е въпрос до настройки във фискалното устройство – свържете се с Вашия сервизен техник и попитайте).

Търговците не са задължени да отпечатват месечен отчет до 7-мо число на следващия месец и да го съхраняват. Месечният / годишният отчет е необходим само за счетоводителите, когато те го изискват за осчетоводяването. Изборът е на търговеца как да води отчетността на фискалните устройства, т.е. дали да отпечатва и съхранява (в касова книга или другаде) дневни финансови отчети и месечни / годишни отчети.

За търговците, за които отпада задължението за отпечатване и съхранение на дневни финансови отчети, остава задължението за притежание и съхранение на РЕГИСТЪР КАСОВИ БЕЛЕЖКИ ОТ КОЧАН. Този регистър се използва при невъзможност за употреба на фискалното устройство в търговския обект. Използването на кочана за ръчни касови бележки (фискални бележки) / сторно касови бележки от кочан е възможно в следните ситуации: ремонт на фискалното устройство, спиране на тока, кражба на фискалното устройство (по тази причина кочан се ползва до 7 дни), експертиза на фискалното устройство, блокирало фискално устройство.

Технологията за водене на РЕГИСТЪР КАСОВИ БЕЛЕЖКИ ОТ КОЧАН е избор на търговеца. Възможни са хартиен или електронен вариант. В Наредба Н-18 не са описани изискванията за съдържанието и формата към електронен вариант на РЕГИСТЪР КАСОВИ БЕЛЕЖКИ ОТ КОЧАН. Поради тази причина, повечето търговци предпочитат да водят РЕГИСТЪР КАСОВИ БЕЛЕЖКИ ОТ КОЧАН в старата позната КАСОВА КНИГА. Затова е необходимо на първата й страница да са описани данни на фирмата, данни за търговски обект, данни за фискалното устройство (марка, модел, индивидуален номер на фискалното устройство, индивидуален номер на фискалната памет), както и какъв е кочана – най-често комбиниран, с неговата номерация (от 001 до 050 например). Кочанът за ръчни касови и сторно бележки е необходимо да бъде прошнурован и надписан. За всяко ФУ се осигурява отделен кочан с касови бележки, на гърба, на който предварително се изписва индивидуалният номер на фискалното устройство.

В случай на издаване на касова/и бележка/и от кочан е необходимо те да бъдат описани в този РЕГИСТЪР КАСОВИ БЕЛЕЖКИ ОТ КОЧАН. В него се вписват началният и крайният номер на издадените касови бележки за съответния ден (на страницата на съответната дата в КАСОВАТА КНИГА), сумата на общия оборот от тях, както и причината, налагаща издаването и ползването на касовите бележки от кочан (ремонт на фискалното устройство, спиране на тока, кражба на фискалното устройство, експертиза на фискалното устройство, блокирало фискално устройство).

След възстановяване на работата на фискалното устройство в обекта търговецът е длъжен да предаде чрез фискалното устройство към НАП оборота от продажби, отчетен с касови бележки от кочан. Оборотът се предава чрез издаване на фискален бон, съдържащ сумарния оборот от продажбите по съответните данъчни групи, или чрез издаване на фискален бон за всяка продажба, документирана с касова бележка от кочан. Сумите по сторно операции, документирани с касова бележка от кочан, се предават чрез издаване на сторно бон за всяка отделна операция.

При работа с касови бележки от кочан повече от един ден, документираните обороти се предават в НАП за всеки ден поотделно при спазване на следния ред:

1. Чрез издаване на фискален бон, съдържащ сумарния оборот по съответните данъчни групи от продажби за съответния ден, или чрез издаване на фискален бон за всяка продажба, документирана с касова бележка от кочан за съответния ден.

2. Сумите по сторно операции, документирани с касови бележки от кочан в дните, в които фискалното устройство не е работило, се предават чрез издаване на фискален бон за всяка извършена сторно операция.

3. Непосредствено след действията по т. 1 и 2 се отпечатва ръчно дневен финансов отчет с нулиране.

За допълнителна информация как се попълват ръчни касови / сторно бележки можете да прочетете в следната статия Касови бележки по време на ремонт на касов апарат или спиране на тока (kasabg.com)

◀ Назад

Нашите партньори

Датекс Дейзи технолоджи Тремол ООД Елтрейд ZIT Микроинвест Елком електроник